top of page

STRAIPSNIAI

 „SOS, mano vaikas nekalba: kaip skatinti mažylio kalbos raidą?“ ​

Konsultuoja logopedė
Violeta Katinienė

 

„Kūdikiai savo kalba čiauškėti paprastai pradeda maždaug ketvirtą – penktą mėnesį. Metinukai jau taria nuo 2 iki 30 žodžių, o trimečiai jau gali ištarti apie 1500 žodžių“, – pasakoja logopedė Violeta Katinienė. Tačiau ji pastebi tendenciją, kad vis daugiau trejų–ketverių metų vaikų šiandien gali ištarti vos kelis žodžius. Kas lemia lėtesnę kalbos raidą, ir kaip šią problemą spręsti tėvams?

 

Priežasčių, kodėl mažylis vis dar nekalba, gali būti ne viena. Įtakos gali turėti paveldimumo faktorius, gimdymo aplinkybės, o kartu ir ligos, kuriomis vaikas persirgo pirmaisiais savo gyvenimo metais.

Tiesa, logopedė V. Katinienė atkreipia dėmesį, jog priežasčių dažniau reikia ieškoti artimiausioje aplinkoje – tėvų ir vaikų tarpusavio bendravime. 

 

Aplinkos įtaka

„Visi šiandien skubame, o laiko, kurį praleidžiame su vaikais, lieka vis mažiau. Bendravimas tarsi „kompensuojamas“, leidžiant vaikui žiūrėti televizorių, žaisti su kompiuteriu ar telefonu. Deja, net ir pažintinės laidos ar į lavinimą orientuotos programėlės neatstoja kalbinio santykio su vaiku. Žiūrėdamas į ekraną, vaikutis tyli. Tuo metu, nejudinamas artikuliacinis aparatas, t.y.  neaktyvinami, nestimuliuojami  jo kalbos centrai“,- teigia logopedė.

Mokslinių tyrimų duomenimis, dvimečiai, praleisdami dvi ir daugiau valandų per dieną prie ekranų, patiria nuolatinę įtampą. Vėliau tokių vaikų kalba yra skurdesnė, šlubuoja elgesys, jiems sunkiau sukoncentruoti dėmesį, sudominti juos darbu.

„Be to, žaisdami su kompiuteriu ar telefonu, nekalbantys 3 – 3,5 metų vaikučiai dažnai girdi anglų kalbą. Anglų kalba yra lengva, joje daug vienskiemenių ir dviskiemenių žodžių. Lietuvių kalba yra labai sunki. Joje daug triskiemenių, keturskiemenių ir ilgesnių žodžių. Mažyliui tokie žodžiai per sunkūs, todėl, turėdami labai skurdų žodyną (dažnai ištaria tik  3-10 žodžių), jie noriai pradeda vartoti kitos, lengvesnės kalbos žodžius“, – priduria V. Katinienė.

Jos teigimu, pradžioje tėveliams būna labai smagu, kai vaikutis pradeda vartoti anglų kalbos žodžius, tačiau, kai ir 4–ių metų vaiko kalba nepagerėja, jie suklūsta ir kreipiasi patarimų bei pagalbos pas logopedą. „Turiu nuraminti: jei vaikučio kalba vystosi gerai, dvikalbystė tikrai netrukdo“, – pastebi logopedė.

 

Patarimai tėvams

Tėvams, kurių mažylis, sulaukęs trejų metu vis dar taria tik kelis žodžius (pavyzdžiui, mama, tete, baba), nereikėtų laukti stebuklo, o kreiptis į artimiausią logopedą. Kuo ilgiau mažylis nekalbės ar kalbės netaisyklingai, tuo vėliau lavės jo foneminė klausa (garsų girdėjimas).

Logopedė V. Katinienė pateikia patarimus tėvams, kaip bendrauti su vaiku, norint paskatinti spartesnę jo kalbos raidą.

 

...jei vaikas dar nekalba arba čiauška sava kalba:

  1. Tarkite tam tikrus garsus, paaiškindami, ką jie reiškia. Pavyzdžiui: pasakykite, kaip staugia vilkas (a-ū-ū), pamiauksėkite, kaip miauksi katė (miau), palokite, kaip loja šuo (au au), pasakykite, kaip ošia miškas (š-š-š). Skatinkite, kad vaikutis tai kartotų.

  2. Kartokite žodžius kartu su vaiku. Pradžioje svarbu, kad žodžiai būtų trumpi, geriausia – dviskiemeniai. Pavyzdžiui: katė, mama, teta, lapė.

  3. Patys klauskite ir patys į tuos klausimus atsakykite, tuo pačiu būtinai skatinkite vaikutį pakartoti. Pavyzdžiui: Kur katė? – Čia katė. Pakartok: „katė“ Ką daro katė? – Katė tupi. Pakartok: tupi, katė tupi. O ką dabar veikia katė? – Katė laka. Pakartok: laka, katė laka“ ir t.t. Stenkitės, kad ir į trumpus klausimus būtų pateiktas pilnas atsakymas, tuomet vaikas greičiau pradės kalbėti sakinukais.

 

...jei vaikas yra vyresnis, jau kalba:

  1. Paprašykite kartoti ilgesnius ir sudėtingesnius žodžius. Pavyzdžiui: rodykite paveikslėlius, kuriose pavaizduoti genys, pelėda, zylė, varna. Aptarkite, kaip šie paukšteliai atrodo. Stenkitės, kad vaikas juos gebėtų atskirti ir pats pavadinti. Taip palengva plėsite mažylio žodyną.

  2. Kalbinkite vaikutį, rodydami paveikslėlį. Klauskite: „Kas čia?“, „ Ką veikia?“ ir leiskite vaikui atsakyti pačiam.

  3. Paaiškinkite vaikui nežinomus, sudėtingesnius žodžius. Taip pat plėskite vaiko žodyną, skaitydami kartu knygas, klausydami dainų ar jas dainuodami.

Daugiau patarimų bei nuorodų į rekomendacinę literatūrą galite rasti V. Katinienės knygutėje „Jei vaikas nekalba“ arba programėlėje „Mokausi kalbėti“ arba facebook „Mokausi kalbėti“ .

 

Norint sužinoti, ar jūsų mažylio kalba nevėluoja, svarbu žinoti, kada ir ką jis turi mokėti:

  • Metinukas jau gali ištarti nuo 2 iki 30 žodžių

  • Dviejų metų – 100-400 žodžių

  • Trimetukas gali pasakyti apie 1200 -1500 žodžių.

  • Keturmetis pats turi pavadinti daugelį daiktų, veiksmų ir ypatybių.

  • Penkiametis turi mokėti atsakyti į klausimus pilnais sakiniais.

  • Šešiametis–septynmetis turi gebėti trumpai (5-6 sakiniais) apibūdinti matomus daiktus, rišliai papasakoti nesudėtingas pasakėles ir kt.

tavovaikas2015-11.jpg
bottom of page